czwartek, 4 października 2012

Bromelaina jako główny atut ananasa


Przed laty wierzono we właściwości lecznicze ananasa. Tymczasem według najnowszych badań ten owoc zawiera niewielkie ilości pożytecznych składników odżywczych.

80 g ananasa pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto dostarcza niewielkie ilości innych witamin i soli mineralnych.

Obecnie ananas budzi spore zainteresowanie środowisk naukowych ze względu na obecność bromelainy, enzymu zaliczanego do grupy proteaz, tzn. atakującego wiązania peptydowe obecne w białku. Działanie bromelainy jest bardzo często porównywane z aktywnością papainy (enzymu pochodzącego z papai). W związku z tym, iż bromelaina atakuje wiązania peptydowe, jest ona bardzo często podawana osobom mającym trudności z trawieniem białek. Ponadto uważa się, że ten cenny enzym może uczestniczyć w rozpuszczaniu skrzepów krwi i ułatwiać leczenie choroby wieńcowej serca. Bromelaina prawdopodobnie wzmacnia działanie antybiotyków. Naukowcy, opierając się na najnowszych wynikach badań, podejrzewają, iż bromelaina przyśpiesza leczenie kontuzji u sportowców, ponieważ wykazuje właściwości przyśpieszające naprawę zniszczonej tkanki.

W przypadku chorób gardła medycyna ludowa zalecała przepłukiwanie gardła sokiem z ananasa, ponieważ ten łagodził dolegliwości bólowe.

Przemysł spożywczy konserwując przetwory zawierające ananasa, niszczy bromelainę. Co ciekawe, zawartość witaminy C ulega tylko znacznemu zmniejszeniu.

O ile w przypadku bananów zrywa się niedojrzałe owoce, o tyle w przypadku ananasów nie jest to wskazane, ponieważ te podczas sztucznego dojrzewania nie stają się słodsze. Dojrzałego, a więc słodkiego ananasa, poznamy po tym, iż jego masa jest proporcjonalna do wielkości, liście przyjmują zielony kolor, zaś sam owoc emituje mocny, słodki aromat.

PS Jadacie świeże ananasy? A może sięgacie po te z puszki? W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że 100 g świeżego ananasa dostarcza 41 kcal, natomiast taka sama porcja ananasa z puszki dostarcza 47 kcal.

karminowe.usta

7 komentarzy:

 1. nie wiedziałam,że kcal ananasów z puszki niemal nie różni się, 6 kcal?
  a unikam jak ognia
  kupiłabym ananasa, ale zjem z 3 plastry i odstawię
  chyba,że będę robić jednodniowe monodiety
  wtedy produkty nie będą się psuć, nie lubię wyrzucać jedzenia

  bromelaina jest używana w peelingach enzymatycznych, rozluźnia łączenia między martwymi komórkami, więc jest tak jak piszesz
  papaina również ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nigdy nie wyrzucam jedzenia. Od razu zjadam to, co kupię;) Wolę codziennie chodzić do sklepu i konsumować świeże produkty:)

  Ze względu na naczynka stosuję peelingi enzymatyczne, z których jestem bardzo zadowolona:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post. Rzeczowy, konkretny, będę wracać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie sobie przypomniałam że mam ananasa do skrojenia będzie jutro na śniadanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię i takiego i takiego ananasa :]

  OdpowiedzUsuń