czwartek, 5 lipca 2012

Jak powstają wafle ryżowe?


Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają chrupki kukurydziane, chrupki chlebek dietetyczny albo wafle ryżowe? Dzisiaj chciałabym napisać Wam parę słów nt. ekstruzji, czyli procesu umożliwiającego uzyskanie tych wyrobów.

Materiał w postaci ryżu/soi itp. umieszcza się w bardzo wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W momencie, gdy przechodzi się do ciśnienia atmosferycznego, dochodzi do rozdmuchania ziarna.

Ekstruzja nie tylko umożliwia uzyskanie popcornu, wafli ryżowych, chrupek kukurydzianych, płatków do mleka, ale także jest rodzajem swoistej pasteryzacji. Dzięki temu procesowi otrzymujemy także makaron niewymagający gotowania, który jest dodawany do chińskich zupek. Wystarczy go tylko zalać wrzątkiem.

Płatki do mleka w kształcie kuleczek, księżyców, serduszek, pierścieni uzyskuje się dzięki dobraniu odpowiedniego otworu matrycy.

Ekstruzja, jak każdy proces technologiczny, ma swoje zalety i wady. Do jej zalet niewątpliwie zaliczamy zwiększenie biologicznej dostępności i strawności aminokwasów siarkowych. Otrzymane wyroby charakteryzują się udoskonalonymi właściwościami dietetycznymi. Ekstruzja zmniejsza także stężenie związków antyżywieniowych tj. inhibitory trypsyny, które pogarszają strawność białek. Umożliwia także pasteryzację i wydłuża okres przydatności do spożycia (gotowy produkt można dłużej przechowywać).

Ekstruzja nie jest też pozbawiona wad. Obniża zawartość witaminy A, C , ale gotowy produkt jest często witaminizowany. Poza tym zmniejsza stężenie lizyny i metioniny.

PS A Wy lubicie produkty ekstrudowane? Ja lubię od czasu do czasu zjeść chrupkie pieczywo, wafle ryżowe i chrupki kukurydziane:)

2 komentarze: