poniedziałek, 23 lipca 2012

Jak wygląda transport bananów?


Banany to jedne z najbardziej kalorycznych owoców, ale ich smak i konsystencja sprawiają, że cieszą się ogromną popularnością. Są roślinami charakterystycznymi dla strefy międzyzwrotnikowej.

Warto zaznaczyć, że bananowce do prawidłowego rozwoju wymagają wysokiej temperatury i znacznej ilości wody. Jeśli chodzi o zawartość minerałów w glebie, to rośliny te nie są zbyt wybredne. Bananowce chronią również glebę przed erozją.

Banany, które trafiają na nasze stoły najczęściej pochodzą z Ekwadoru, Kolumbii, Kostaryki i Filipin, a więc z odległych regionów. Ich transport nastręcza pewnych trudności. W celu przedłużenia trwałości skórki, przewozi się zielone banany. Owoce te transportuje się w chłodniach. Dzięki temu ogranicza się wydzielanie etylenu, który odpowiada za dojrzewanie bananów. Można to wykorzystać w praktyce. Gdy kupimy w sklepie zielonkawe banany, należy je umieścić w sąsiedztwie jabłek, które wydzielają znaczne ilości etylenu (gazu). Jeśli temperatura nie przekracza 13 stopni Celsjusza, to banany mogą być przewożone nawet 3-4 tygodnie. Gdy trafią już do kraju docelowego, umieszczane są w dojrzewalni, w których panuje nieco wyższa temperatura (17 stopni Celsjusza), owoce są w niej opryskiwane niskim stężeniem etylenu. Po kilku dniach można zaobserwować dojrzewanie bananów, wówczas trafiają do sprzedaży detalicznej. Sposób, w jaki przechowujemy banany w domu, zależy od ich koloru. Jeśli są zielone, wówczas nie należy umieszczać ich w chłodziarce, ponieważ niska temperatura szkodzi owocom. Jeśli są dojrzałe, można umieścić je w lodówce.

Obecnie trwają prace nad nową technologią, w której nie istniałaby potrzeba stosowania chłodziarek. Takie rozwiązanie znacznie obniżałoby koszty. Zauważono, że dwutlenek węgla, który banany wydzielają samoistnie i adsorbenty etylenu, umożliwiają transport tych owoców w wysokich temperaturach.

Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć drogę, jaką przebywają banany, nim trafią na nasz stół. W kolejnej notce postaram się napisać parę słów nt. ich właściwości zdrowotnych.

1 komentarz: