piątek, 12 października 2012

Kasza jaglana


Na rynku dostępnych jest wiele kasz. Dzisiaj postaram się krótko przybliżyć właściwości kaszy jaglanej. Powstaje ona z łuskanego ziarna prosa. W porównaniu z kaszą jęczmienną, charakteryzuje się wyższą zawartością błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Jeśli potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii, to warto po nią sięgnąć. 100 g kaszy jaglanej dostarcza 320-340 kcal. Wysoka zawartość energetyczna wynika z dużej zawartości skrobi. Powszechnie uważa się, iż skrobia pochodząca z kaszy jaglanej jest delikatniejsza od tego samego wielocukru wyodrębnionego z kaszy pszennej i jęczmiennej.

Kasza jaglana charakteryzuje się 10-11% zawartością białka. Warto podkreślić, iż może być ona spożywana przez cierpiących na celiaklię, ponieważ gluten w niej nie występuje.

Najważniejszym składnikiem kaszy jaglanej jest krzemionka. Niewiele produktów spożywczych zawiera ten dobroczynny składnik. A tymczasem wpływa on korzystnie na stawy, skórę, włosy i paznokcie.

W jaki sposób należy przygotowywać kaszę jaglaną? Chcąc wydobyć jej delikatny smak należy gotować ją w wodzie zmieszanej z mlekiem w proporcji 1:1. Jeśli do jej ugotowania wykorzystamy tylko wodę, wówczas stanie się sypka i będzie stanowiła doskonały dodatek do mięs. Można ją także dodawać do sałatek owocowych, zapiekanek, zup.

Ja najczęściej gotuję kaszą jaglaną w wodzie z mlekiem, po czym dodaję ją do jogurtów, koktajli i sałatek owocowych:) Mam nadzieję, że krzemionka zawarta w kaszy jaglanej poprawi kondycję mojej cery i włosów. Paznokciom nie mam na razie nic do zarzucenia;)

Warto podkreślić, że choć obecnie kasze nie cieszą się zbyt dużym uznaniem, to w przeszłości stanowiły podstawowy element diety. Wiele osób utożsamia je z pustymi kaloriami, a tymczasem dostarczają one wielu cennych składników mineralnych.

PS Jadacie kaszę jaglaną?

14 komentarzy:

 1. czasami kupuje - ja bardzo lubie:)))) pozdrawiam serdecznie pa

  OdpowiedzUsuń
 2. Jadam kaszę jaglaną dosyć często. Najczęściej robię ją na słodko z jabłkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kupiłam ostatnio, bo dostałam kilka nowych przepisów, tylko hm... jakie przyprawy lubi kasza?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię, faszeruję nią warzywa uprzednio mieszając z mięsem:) Mnaiam. Jeszcze robię z niej zupę tzw jaglankę przy wszelkiego rodzaju chorobach

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam jaglaną:) moja ulubiona

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wszelkie kasze. Najbardziej chyba coucous i jęczmienną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dopiero teraz dostrzegłam Twój świetny blog więc od razu zaobserwuje jeżeli jest możliwość , tematyka jedzenia dla mnie bardzo ważna ,
  co do kaszy to nie wiedziałam że zawiera krzemionkę , zaraz sobie ugotuje może coś na cerę pomoże

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam kasze w każdej postaci :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie jadam mimo iż wiem, że jest bardzo zdrowa ;( myślę, że czas to zmienić...

  OdpowiedzUsuń
 10. niedawno się naczytałam o niej i kupiłam :) będę mam nadzieję w weekend próbować :) listę przepisów już mam i na słodko i na wytrawnie

  OdpowiedzUsuń
 11. wczoraj pierwszy raz kupiłam tą kaszę... teraz nie wiem jak ja przygotować... maskara, może podasz jakiś przepis?

  OdpowiedzUsuń