piątek, 1 czerwca 2012

Kilka faktów o sokach


Soki budzą sporo kontrowersji. Te sprzedawane w kartonach naszpikowane są cukrem i niewiele mają do czynienia z owocami. Najczęściej są to rozcieńczone syropy wzbogacone syntetycznymi barwnikami i substancjami zapachowymi. Spożywanie tego typu wyrobów rzeczywiście nie przyczyni się do poprawy naszego stanu zdrowia. Może tylko obciążyć naszą wątrobę i przyczynić do wystąpienia problemów z nadwagą.

O ile soki zamykane w kartonach budzą spore kontrowersje, o tyle te jednodniowe sprzedawane w butelkach, niezawierające dodatków, cieszą się sporym zainteresowaniem. Tymczasem nie każdy wie, że świeżo wyciśnięty sok należy spożyć w ciągu 40 minut. Po tym czasie jest on pozbawiony witamin, przeciwutleniaczy i wielu innych cennych związków. Substancje te ulegają rozkładowi. Sok jednodniowy nie zaszkodzi nam, ale też niespecjalnie nam pomoże.

Wiele osób chętnie sięga po soki cytrusowe, zwłaszcza zimą. Wielu lekarz poleca ich spożywanie w celu wzmocnienia sił obronnych organizmu. Tymczasem nie każdy wie, że soki te powinniśmy spożywać wyłącznie w ciepłe dni, ponieważ mają właściwości chłodzące, obniżają temperaturę naszego ciała, w tym także wątroby, która zaczyna uwalniać zgromadzone toksyny. W lecie jesteśmy rozgrzani i obniżenie temperatury jest wskazane. Zimą nie należy obniżać temperatury wątroby, która najlepiej pracuje przy 36,6 stopnia Celsjusza.

Podawanie soku osobom przyjmującym antybiotyki było jeszcze niedawno zalecane przez lekarzy. Tak samo jak zażywanie witamin, Rutinoscorbinu itp. Tymczasem przyjmując te specyfiki, wzmacniamy bakterie, na których wyeliminowaniu nam zależy. Mikroorganizmy chorobotwórcze trzeba wybić do końca, w przeciwnym razie te z nich, które pozostaną, namnożą się i ponownie wylądujemy w łóżku. Tym razem ten sam antybiotyk, w tej samej dawce, okaże się bezużyteczny, ponieważ te, które przeżyły, prawdopodobnie wytworzyły mechanizmy oporności.

Świeżo wyciśnięte soki powinny stanowić stały element naszej diety, ponieważ dostarczają nie tylko wielu cennych witamin, ale również fitozwiązków o działaniu przeciwnowotworowym. Jednakże soków cytrusowych nie należy spożywać zimą, wtedy sięgnijmy po polskie owoce. A wszelkich soków należy unikać przy antybiotykoterapii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz