czwartek, 7 czerwca 2012

Prozdrowotne właściwości jabłka


Dzisiaj pragnę podzielić się z Wami paroma ciekawostkami dotyczącymi jabłek. Te popularne owoce, które możemy uprawiać na swoich ogródkach działkowych, stanowią skarbnicę składników o działaniu prozdrowotnym

Kwas ursolowy, który obficie występuje w jabłkach, wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze. W związku z tym osoby jedzące codziennie jabłko, rzadziej uskarżają się na grypę czy przeziębienie. Ponadto zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, co obniża ryzyko rozwoju miażdżycy.

Błonnik, który występuje w skórce jabłek i gniazdach nasiennych, pomaga w walce z zaparciami. Warto przy tym podkreślić, iż jedno jabłko zaspokaja 15% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Jabłka zawierają pektyny. Substancje te łatwo wiążą się z metalami ciężkimi i tym samym ułatwiają ich wydalanie z organizmu. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy ruchliwych dróg, ośrodków przemysłowych bądź też pracujemy z kadmem, ołowiem, cyną, kobaltem. Metale ciężkie działają bowiem rakotwórczo i wykazują zdolność do kumulowania się w organizmie.

Pektyny zawarte w jabłkach są przekształcane do kwasu masłowego, który hamuje deacetylazę, enzym kluczowy w rozwoju i namnażaniu komórek nowotworowych. Istnieją doniesienia, iż spożywanie 3 jabłek dziennie ogranicza ryzyko rozwoju raka piersi.

Czerwone jabłka nie tylko ładniej się prezentują, ale również są zdrowsze. Zawierają bowiem większe ilości dobroczynnych antocyjanów.

Jabłka zawierają również kwercetynę, stanowiącą pochodną flawonu, która zapobiega powstawaniu wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega starzeniu.

Jeśli chcemy przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, bananów, to powinniśmy umieścić je w towarzystwie jabłek, który wydzielają znaczne ilości etylenu, przyspieszającego dojrzewanie.

Brązowe plamy na jabłkach świadczą o obecności groźnych grzybów, które wydzielają patulinę. Ta mikotoksyna wykazuje działanie mutagenne, teratogenne i kancerogenne. Nie wystarczy, że odetniemy zmienioną część jabłka,ta groźna sytuacja wcześniej zdołała rozprzestrzenić się w całym miąższu jabłka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz