piątek, 13 lipca 2012

Ciekawostki nt. kukurydzy


Do napisania dzisiejszej notki zainspirowała mnie pierwsza zakupiona w tym roku świeża kukurydza. Uwielbiam jeść tę roślinę, zaliczaną do zbóż.

Kukurydza jest najczęściej uprawianą rośliną w USA. Była znana i uprawiana już przez Majów, prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Łacińskiej.

Chrupki kukurydziane, popcorn, chrupkie pieczywo to tylko niektóre wyroby uzyskane z ziaren kukurydzy. Mączka kukurydziana jest wykorzystywana jako substytut mąki pszennej przy sporządzaniu tortilli i atole, czyli dań, z których słynie kuchnia meksykańska.

Popcorn to nic innego jak ziarna kukurydzy poddane działaniu wysokiej temperatury, które wybuchając, tworzą miękkie kawałki.

Makki di roti to chleb sporządzany z mąki kukurydzianej. Cieszy się on dużym zainteresowaniem w regionie Pendżab (Indie) a także na terytorium Pakistanu.

Chicha i chicha morada to napoje uzyskane z wykorzystaniem specyficznej odmiany kukurydzy. Jej ziarna poddaje się fermentacji alkoholowej. Wyrób ten cieszy się sporym zainteresowaniem w Peru.

Canjica to brazylijski deser, który sporządza się, gotując ziarna kukurydzy w słodzonym mleku.

Kukurydza stanowi także bogate źródło skrobi. Mąka kukurydziana (skrobia kukurydziana) jest używana zarówno w kuchni, jak i w wielu gałęziach przemysłu. Kukurydza bywa wykorzystywana przy produkcji oleju jadalnego. Skrobia kukurydziana może być poddawana hydrolizie (kwasowej i enzymatycznej) w celu uzyskania syropów fruktozowych. Burbon whisky jest otrzymywana w wyniku fermentacji etanolowej ziaren kukurydzy.

Jednak większość upraw jest wykorzystywana przy produkcji pasz dla zwierząt. Co ciekawe mączka kukurydziana jest również dodawana do karmy dla psów. Stosuje się ją również jako przynętę przy połowie ryb.

Skrobia pochodząca z kukurydzy może być wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych, tkanin, klejów. Wykorzystywana w pożywkach dla mikroorganizmów.

Coraz częściej spala się ją w specjalnych piecach w celu uzyskania energii. Kolby kukurydziane wykorzystuje się również przy produkcji biopaliw.

PS Czy też czekacie cały rok, żeby kupić świeżą kolbę kukurydzy na pobliskim bazarku? Ja uwielbiam kukurydzę i latem pochłaniam ją w olbrzymich ilościach. W pozostałe pory roku zdarza mi się kupić puszkę Bonduelle i opróżnić jej zawartość w ciągu 5 minut;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz