niedziela, 29 lipca 2012

Parę ciekawostek nt. kopru


Mamy sezon ogórkowy. Dosłownie i w przenośni. W wielu domach wciąż istnieje tradycja kiszenia ogórków. Aby te posiadały odpowiednie walory smakowe, do słoików dodaje się liczne przyprawy, w tym koper, któremu poświęcona będzie dzisiejsza notka.

Świeże i suszone liście kopru cieszą się ogromnym zainteresowaniem w krajach nadbałtyckich, Rosji i Azji Środkowej. Charakteryzują się one aromatem zbliżonym do kminku. Koper jest wykorzystywany w wielu produktach spożywczych, marynaty, zupy i ryby to tylko niektóre z nich. Ta przyprawa wykazuje najsilniejsze właściwości aromatyzujące, wówczas gdy jest świeża. Suszony koper wciąż posiada pewne walory smakowo-zapachowe, przy czym są one słabsze. W przeciwieństwie do suszenia, liofilizacja pozwala cieszyć się pełnią właściwości kopru przez kilka miesięcy.

Anglosasi już dawno temu wykorzystywano koper do celów leczniczych. Miał on pomóc cierpiącym na żółtaczkę, bóle głowy, czyraki, brak apetytu, problemy żołądkowe, nudności. Z nasion kopru można sporządzić napar (2 łyżki nasion na szklankę wrzątku).

Koper nie jest wcale tak łatwy w uprawie, jak można by przypuszczać. Wymaga bowiem ciepła i słońca. Jeśli rośnie w miejscach częściowo zacienionych, to daje o wiele mniejsze plony. Gleby, na których rośnie koper, muszą być bogate w składniki mineralne.

Koper przyciąga wiele pożytecznych owadów, rolnicy postanowili to wykorzystać, dlatego wokół pola z ogórkami często umieszcza się koper. Można by się pokusić o stwierdzenie, iż kwiaty ogórków są dla owadów mało atrakcyjne, w przeciwieństwie do kwiatów kopru. Koper ma za zadanie zwabić owady i tym samym pomóc w zapylaniu ogórków. Moja babcia zawsze korzysta z tych obserwacji i przy okazji ma też koper do kiszenia ogórków;)

Warto wiedzieć, iż obecność kopru zapobiega namnażaniu Staphylococcus aureus(gronkowiec złocisty) i Saccharomyces cerevisiae. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas kiszenia ogórków rozwój bakterii chorobotwórczych, jak i drożdży jest niepożądany. Saccharomyces cerevisiae nie muszą wywierać negatywnego wpływu na nasz organizm. Wszystko oczywiście zależy od szczepu, ale obecność drożdży pogarsza cechy organoleptyczne ogórków.

PS A Wy lubicie koper? Do jakich potraw go dodajecie?
W następnej notce przybliżę Wam właściwości odżywcze tej niezwykle ciekawej rośliny.


karminowe.usta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz