środa, 25 lipca 2012

Cenne składniki pochodzące z bananów


Dzisiejsza notka będzie stanowiła kontynuację poprzedniej. Wezmę pod lupę banana.

Smak banana to między innymi efekt obecności octanu izoamylu. W trakcie dojrzewania owoce te produkują roślinny hormon, etylen, który pośrednio wpływa na ich smak. Stymuluje on wytwarzanie amylazy, enzymu, który rozkłada skrobię (cukier złożony) na cukry o prostszej budowie chemicznej. Jeśli banany dopiero zaczynają dojrzewać, to zawierają wyższe stężenie skrobi, przez co smakują trochę tak jak kluski śląskie przygotowane z mąki ziemniaczanej. Każdy z nas z pewnością zaobserwował, że żółte banany są miękkie, wręcz się rozpadają, podczas gdy te bardziej zielonkawe, są dosyć twarde. Za ten stan rzeczy odpowiada etylen, który stymuluje produkcję pektynazy, enzymu, który rozkłada pektynę, która poniekąd odgranicza od siebie komórki banana.

Warto pamiętać, iż 100 g bananów to 89 kcal. Wynika to z faktu, iż owoce te zawierają głównie węglowodany, aczkolwiek nie należy ich sobie odmawiać, ponieważ zawierają także błonnik, który reguluje perystaltykę jelit. Zawartość błonnika w bananach wynosi średnio 2,6%. Ponadto warto pamiętać, iż banany sycą. Jeśli obudzimy się za późno i nie mamy zbyt wiele czasu na śniadanie, to można zjeść 2 średniej wielkości banany. Powinniśmy wówczas poczuć zastrzyk energii. Banany praktycznie nie zawierają tłuszczu (0,33%). Białko stanowi 1,09% wszystkich składników banana.

Owoce te to również bomba witaminowa. Zawierają one:
 • witaminę B1-tiamina. Przyśpiesza gojenie się ran i częściowo uśmierza ból.
 • B2 -ryboflawina. Jej niedobór skutkuje uszkodzeniem gałki ocznej i rogówki, pogorszeniem ostrości wzroku, swędzeniem w ujściu pochwy, wypadaniem włosów, pelagrą, łuszczącą się skórą.
 • B3 -niacyna. Skutkiem niedoboru jest spowolnienie metabolizmu, które objawia się zmniejszoną tolerancją na chłód. Ponadto może dojść do zgrubienia skóry, zapalenia języka oraz pojawienia się stanów depresyjnych
 • B5 -kwas pantotenowy. Jej niedobór przyczynia się do trudności z nauką, zapamiętywaniem, nadmiernej drażliwości, depresji, omdleń, uczucia mrowienia, skurczu mięśni.
 • B6 . Jej niedobór skutkuje drgawkami, depresją, apatią, bezsennością, ogólnym zmęczeniem, pogorszeniem zdolności intelektualnych. W przypadku znacznych niedoborów mogą pojawić się również łojotokowe zmiany skórne, niedokrwistość, kamica nerkowa.
 • B9-kwas foliowy. Regularne dostarczanie kwasu foliowego w ściśle określonej dawce jest niezwykle istotne zwłaszcza u kobiet w ciąży. Witamina B9 ma za zadanie zapobiec pojawieniu się wady cewy nerwowej u płodu. Niedobór tej witaminy przyczynia się do zahamowania wzrostu i odbudowy komórek organizmu. Skutkiem niedostatecznej podaży kwasu foliowego jest również anemia megaloblastyczna, przemęczenie, kłopoty z koncentracją, lęk, depresja, nadmierna drażliwość, kłopoty z pamięcią, zaburzenia w trawieniu,.
 • C-kwas askorbinowy. Skutkiem niedostatecznej podaży jest szkorbut, samoistne krwawienia, uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, wybroczyny, kłopoty z gojeniem się ran, bolesność stawów i mięśni, obrzęki kończyn.

Banany to także źródło wielu składników mineralnych Zawierają głównie potas, magnez, wapń i fosfor.

Skutkiem niedoboru potasu są zaburzenia w przewodzeniu impulsów nerwowych, osłabienie organizmu, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, osłabienie mięśni szkieletowych i gładkich.

Jeśli zdarzało Wam się, że powieka drgała mimowolnie, to prawdopodobnie w Waszym organizmie brakowało magnezu. Jego niedostateczna podaż, to również przyczyna nadpobudliwości, stanów lękowych i próchnicy. Jeśli w nocy budzimy się przez skurcze, to musimy zadbać o to, by w naszej diecie znalazło się więcej produktów zawierających magnez. Niedobory tego pierwiastka przyjmują też lżejsze formy, które są zwłaszcza dokuczliwe dla kobiet. Jest to nadmierne wypadanie włosów, zwiększona łamliwość paznokci.

Do skutków niedoboru wapnia zaliczamy zwiększoną łamliwość kości, psujące się zęby, częste krwotoki z nosa, problemy z krzepliwością krwi, ból mięśni i stany depresyjne.

Fosfor to pierwiastek wchodzący w skład każdej komórki. Jest jednym z komponentów nukleotydów, czyli podstawowych „cegiełek” budujących DNA i RNA. Fosfor obecny jest również w kościach i związkach przekazujących energię na poziomie molekularnym. Spożywane przez nas cukry, tłuszcze ulegają licznym przemianom enzymatycznym połączonych z syntezą (wytwarzaniem) ATP. To ATP stanowi źródło energii niezbędnej do życia.

Reasumując, warto jeść banany. Nie należy się ich wystrzegać z powodu wartości energetycznej. To doskonałe źródło wielu witamin i pierwiastków, a te zapobiegają nie tylko chorobom, ale również poprawiają stan naszej skóry, włosów i paznokci.

2 komentarze:

 1. Ja wcinam banany , gdyż słyszałam,że mają dobry wpływ na jędrność naszego ciała :)
  Obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o wpływie na jędrność ciała nie słyszałam.

   Usuń