wtorek, 17 lipca 2012

Pomidory źródłem dobroczynnego likopenu


O tym, że pomidory stanowią bogate źródło witamin i minerałów, wie prawie każdy. Co jednak wiemy o likopenie, czerwonym barwniku, który nadaje tym warzywom tak apetyczny wygląd?

Likopen to związek należący do grupy karotenoidów. Posiada najsilniejsze właściwości przeciwutleniające w tej grupie związków. Najpopularniejszym karotenoidem jest beta-karoten, który w porównaniu z likopenem słabiej radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników. Organizm człowieka nie syntetyzuje tego związku, dlatego trzeba go dostarczyć wraz z pożywieniem.

Mogłoby się wydawać, że likopen występuje wyłącznie w świeżych pomidorach. Tymczasem ketchup, przecier, sok czy talerz pomidorówki również dostarczają tego cennego związku. Co ciekawe, już dwie łyżki ketchupu są w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na likopen. Zatem przyprawianie nim kanapek nie jest wcale takie złe;)

Dlaczego warto spożywać likopen? Wykazano, że dieta bogata w ten związek, redukuje ryzyko zawału serca, rozwoju miażdżycy, wystąpienia raka szyjki macicy i prostaty. Likopen chroni również nasz wzrok, ponieważ zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.

PS Lubicie pomidory? Czy zdarza Wam się nadużywać ketchupu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz