piątek, 7 września 2012

Mączka chleba świętojańskiego


Czy coś Wam mówi nazwa: szarańczyn strąkowy? Pod tą rzadko spotykanym określeniem kryje się drzewo należące do rodziny bobowatych, które w stanie naturalnym występuje w regionie basenu śródziemnomorskiego. Owoce tego drzewa występujące w postaci dużych strąków są nazywane mączką chleba świętojańskiego.

Szarańczyn strąkowy jest ważną rośliną uprawną w regionie basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Często jest wykorzystywany jako pasza dla zwierząt. Owoce tej rośliny stanowią bogate źródło cukrów (50% całkowitej zawartości wszystkich substancji). Gdy buraki cukrowe i trzcina cukrowa nie były zbyt popularne, sacharozę otrzymywano właśnie z owoców szarańczynu strąkowego. Smak tych strąków jest dość specyficzny. Przypomina słodzone kakao. Producenci wyrobów cukierniczych wykorzystali tę właściwość. Kakao zastępują owocami szarańczynu, które odznaczają się niską zawartością cukru, hipoalergicznością i brakiem kofeiny.

Ze strąków szarańczynu często wyciska się sok, który następnie używa się przy produkcji konserw owocowych i napojów alkoholowych. Nasiona tej rośliny można również zmielić i stosować jako substytut kawy.

Z nasion szarańczynu uzyskuje się mączkę chleba świętojańskiego. Jest ona często dodawana do produktów spożywczych, ponieważ posiada właściwości zagęszczające. Kryje się pod kodem E410. Mączkę chleba świętojańskiego można znaleźć w wielu produktach przemysłu mleczarskiego.

PS Gdy na etykiecie widzicie nieznany Wam składnik, to szukacie o nim informacji?

karminowe.usta

1 komentarz: