środa, 12 września 2012

Twaróg Azji


Tofu to specyficzny wyrób. Budzi skrajne reakcje. Jedni zarzucają mu brak smaku, inni wykorzystują tę właściwość, dodając tofu do różnorodnych potraw. Dzisiaj pragnę przedstawić parę ciekawostek związanych z tym wyrobem.

Miękka konsystencja i śmietankowy kolor charakteryzują tofu. „Twaróg Azji” uzyskuje się w wyniku mielenia gotowanych nasion soi. Do mleka sojowego dodaje się siarczan wapnia. Związek ten umożliwia wytrącenie się skrzepu.

Tofu składa się w głównej mierze z białek. Charakteryzują się niewielką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Za konsumpcją tego przysmaku przemawia brak cholesterolu. Tofu, w przeciwieństwie do serów, jest niskokaloryczne. 100 g „twarogu Azji” dostarcza zaledwie 73 kcal.

Tofu dzięki swojemu łagodnemu smakowi może być dodawane zarówno do słodkich, jak i pikantnych potraw. Wyróżnia się dwa rodzaje „twarogu Azji”. Tofu atłasowe jest niezwykle miękkie, w związku z tym znalazło zastosowanie przy wyrobie sosów, deserów bezmlecznych. Z kolei konsystencja twardego tofu pozwala na przeprowadzenie procesu marynowania. To marynowanie nadaje „twarogowi Azji” specyficzny smak i aromat.

Tofu jest polecane weganom, ponieważ stanowi doskonałe źródło wapnia. Zatem siarczan wapnia pełni podwójną rolę. Używa się go nie tylko ze względów technologicznych (wytrącenie skrzepu), ale też w celu wzbogacenia wyrobu w wapń. Ponadto tofu dostarcza znacznych ilości manganu i witaminy E.

Wegetarianie muszą dbać o to, aby ich dieta była bogata w żelazo. Tofu ułatwia im to zadanie, ponieważ dostarcza znaczne ilości tego cennego pierwiastka wykorzystywanego przy wytwarzaniu hemoglobiny.

Tofu jest otrzymywane z soi, rośliny uchodzącej za bogate źródło fitoestrogenów (hormonów roślinnych). W ostatnich latach przeprowadzono badania naukowe. Wykazały one, iż fitoestrogeny pełnią funkcję antykancerogenną (chronią przed rakiem piersi). Ponadto zapobiegają osteoporozie i łagodzą skutki menopauzy. Produkty otrzymywane z soi chronią przed rozwojem miażdżycy, ponieważ obniżają zawartość cholesterolu.

W wyniku procesów technologicznych ziarna soi pozbawiane są błonnika. Dzięki temu tofu jest produktem lekko strawnym. Smażąc „twaróg Azji”, musimy pamiętać o tym, iż doskonale chłonie on tłuszcz.

PS Lubicie tofu? W jaki sposób konsumujecie ten artykuł spożywczy? Poddajecie go obróbce kulinarnej, a może wzbogacacie nim sałatki?

karminowe.usta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz