wtorek, 11 września 2012

Prozdrowotne właściwości borówek


W sklepach wciąż możemy trafić na borówki. Owoce te występują w wielu odmianach, ale najczęściej trafiamy na czarne borówki (inaczej czernice). Większość owoców jagodowych wymaga poddania prostej obróbce kulinarnej. Gotowanie z dodatkiem cukru poprawia ich właściwości smakowe. Czarne borówki charakteryzują się wysokim stopniem słodyczy, dlatego można je jeść na surowo, co jest niezwykle istotne, ponieważ tylko nieprzetworzone owoce stanowią bogate źródło witaminy C. Warto podkreślić, iż zjadając 300 g tych owoców zaspokajamy całkowite dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy (witaminę C).

Jeśli jesteśmy na diecie, nie musimy rezygnować z borówek. Są to bowiem owoce o stosunkowo niskiej kaloryczności (100 g borówek to zaledwie 63 kcal!). Aczkolwiek nasza dieta może obrócić się wniwecz, jeśli do borówek dodamy bitej śmietany. Śmietana i cukier znacznie podwyższają kaloryczność naszego deseru.

Jeśli cierpimy na biegunkę bądź spożyliśmy posiłek o podejrzanej świeżości, powinniśmy sięgnąć po suszone borówki. Przeprowadzone badania naukowe tłumaczą ich zbawienny wpływ. Borówki charakteryzują się wysoką aktywnością antocyjanin, związków o właściwościach przeciwbakteryjnych, które zwalczają Escherichia coli-główną przyczynę problemów żołądkowo-jelitowych. Borówki chronią również nasz układ moczowy przez infekcjami, ponieważ zwalczają główne źródło problemu, czyli bakterie wywołujące zakażenie.

Badania przeprowadzone na terenie USA sugerują, iż borówki nie tylko polepszają wzrok, ale również chronią przed jego pogorszeniem. Dobroczynne działanie tych owoców dotyczy takich chorób jak jaskra, katarakta.

Patrząc na dobroczynne działanie borówek, nie należy zapominać o tym, iż stanowią one potencjalny alergen.

karminowe.usta

2 komentarze:

  1. Uwielbiam borówki! Codziennie jem je jako dodatek do śniadania ;) Zastanawiam się tylko, czy może dałoby się je zamrozić?

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że można je zamrozić, ale trzeba liczyć się z tym, że później będziemy mieli papkę;) Jeśli chciałabyś je potem wykorzystać w formie miazgi, to nie ma problemu, ale do przyozdobienia ciasta raczej nie będą się nadawać;)

    OdpowiedzUsuń