środa, 1 sierpnia 2012

Olejek rozmarynowy w walce z przędziorkami


Dzisiejsza notka będzie nieco inna od pozostałych, ponieważ będzie dotyczyła upraw pomidorów i fasoli. Niektórzy działkowicze zapewne wiedzą, że te warzywa upodobały sobie przędziorki. Należą one do pajęczaków, które wysysają soki, żerując na spodniej stronie liścia. Wskutek ich działalności powstają mozaikowe, żółte plamy. Takie zaatakowane liście w końcu wysychają i opadają. Roztocza te żerują nie tylko na pomidorach i fasoli, ale również na truskawkach i wielu roślinach sadowniczych.

Można zwalczać przędziorki wykorzystując do tego celu syntetyczne akarycydy. Aczkolwiek to rozwiązanie budzi to spore wątpliwości, ponieważ po to mamy działki, żeby pozyskiwać warzywa i owoce pozbawione chemii. Na co dzień i tak spotykamy się z nią, kupując chleb, ser, ziemniaki itp. Niepryskane owoce i warzywa to obiekt pożądania wielu osób. Można je jeść bez obaw, jak również sporządzać z nich maseczki. Z pomocą przychodzi nam współczesna nauka.

Przeprowadzono badania, w których wykazano, że olejki eteryczne uzyskane z rozmarynu, wykazują wysoką toksyczność wobec przędziorków. Jednocześnie składniki aktywne olejku rozmarynowego są bezpieczne dla ludzi i ssaków. Problem może pojawić się, gdy będziemy narażeni na długotrwałą ekspozycję na olejek rozmarynowy. Wówczas istnieje ryzyko wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry.

Ponadto olejki eteryczne posiadają istotną przewagę nad syntetycznymi akarycydami. Te drugie zawierają jedną substancję aktywną, na którą roztocza szybko się uodparniają. Z kolei olejek rozmarynowy to mieszanina różnych substancji, aktywnych i nieaktywnych, które współdziałają ze sobą w walce z przędziorkami.

Olejek rozmarynowy zawiera takie substancje biologicznie czynne jak kamfen, 1,8-cyneol, beta-pinen, kamfora, p-cymen, borneol, d-limonen, alfa-terpineol, octan bornylu, alfa-pinen. Można go nabyć w sklepach zielarskich. Możemy go rozcieńczać, a następnie uzyskany roztwór wykorzystywać przy opryskach fasoli, truskawek i pomidorów. Warto przy tym zaznaczyć, że olejek rozmarynowy nie tylko zwalcza roztocza, ale wykazuje również aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.

PS Używacie sztucznych środków ochrony roślin czy stawiacie na naturalne rozwiązania?

karminowe.usta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz