środa, 16 maja 2012

Ciekawostki dotyczące błonnika


Błonnik stał się niezwykle popularny w ostatnich latach. Wszystko to dlatego iż umożliwia zrzucenie nadprogramowych kilogramów i pomaga w walce z zaparciami. Błonnik stał się na tyle popularny, że zaczęto dodawać go do kaw, jogurtów itp.

Nie każdy jednak wie, iż błonnik może chronić przed nowotworem piersi. Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazały, że spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, kasz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o 40%.

Jednakże nie należy przesadzać z dostarczaniem organizmowi błonnika. Trzeba zachować ostrożność zwłaszcza przy korzystaniu z suplementów diety. Jeśli tabletka zawierająca błonnik nie zostanie popita dużą ilością wody, to może utknąć w przełyku, żołądku, jelicie. Poza tym niedobór wody przy dostarczaniu organizmowi dużych ilości tego składnika może skutkować zaparciami.

Człowiek dorosły powinien dziennie spożywać od 25 do 40 g błonnika. W przypadku dziecka dzienną dawkę oblicza się w sposób następujący. Do 5 g błonnika dodajemy tyle gram, ile lat ma dziecko. Zatem 6-latek powinien spożywać 11 g tego składnika.

Odnośnie wartości energetycznej błonnika wciąż nie uzgodniono wspólnego stanowiska. Brak porozumienia między dietetykami wprowadza chaos legislacyjno-informacyjny. W jednych krajach podaje się, że produkt zawierający błonnik dostarcza 4 kcal z każdym gramem tego składnika. W drugich produkty zawierające błonnik rozpuszczalny są oznaczane jako źródło energii, z kolei błonnik nierozpuszczalny jest uważany za niedostarczający energii. Gdzie indziej przyjmuje się, że błonnik, niezależnie od formy, nie dostarcza energii.

Niezależnie od tego, czy 1 g błonnika dostarcza 4 kcal czy nie, warto spożywać produkty pełnoziarniste. Należy zachować przy tym umiar, ponieważ błonnik działający niczym wymiatacz może pozbawiać nasz organizm wielu cennych witamin i minerałów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz