sobota, 12 maja 2012

Co znajduje się w wodzie mineralnej?

Woda mineralna, produkt uważany przez większość ludzi za bezpieczny. Pijemy ją nie tylko podczas kuracji odchudzającej, ale również wówczas gdy leżymy w szpitalu. Na pytanie, co znajduje się w wodzie mineralnej zazwyczaj automatycznie odpowiadamy: "nic".  Ale jak jest naprawdę?

Jeszcze pod koniec lat 90. w sklepach można było kupić wodę mineralną w szklanej butelce. W takiej formie występowała ona dość powszechnie. Butelki były zazwyczaj litrowe i można było oddać w sklepie bądź skupie butelek. Z czasem na rynku zaczęły dominować plastikowe butelki. Wodę w szklanym opakowaniu można dzisiaj także nabyć, ale jest ona z reguły sporo droższa i nie dostaniemy jej w każdym sklepie spożywczym.  

Plastikowe butelki wytwarzane są na bazie różnych substancji. Jedną z nich jest bisfenol. Związek ten przypomina estrogeny, w związku z czym oddziałuje na receptory wrażliwe na ten żeński hormon. Zatem może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu piersi, zakłócać funkcjonowanie naszego układu rozrodczego. U mężczyzn może stanowić źródło kłopotów z płodnością. Obecnie część naukowców podejrzewa,  że niemowlęta płci męskiej cierpią na problemy z rozwojem gruczołów płciowych z powodu narażenia na szereg związków swoim działaniem i budową przypominających estrogeny.

Próbowałam dzisiaj znaleźć wodę mineralną w szklanej butelce, znalazłam  w Almie. Ale tutaj za większą butelkę wody zapłacimy ponad 5 zł. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz