niedziela, 5 sierpnia 2012

Garść ogólnych informacji nt. winogron


Niebawem na bazarkach pojawią się polskie winogrona. Dlatego dzisiejszą notkę pragnę poświęcić tym niezwykle smacznym owocom.

Winorośl właściwa rośnie dziko na terenie Kaukazu. Może być też uprawiana w różnych regionach świata. Do czołowych producentów winogron zaliczamy Grecję, Włochy, Hiszpanię, Francję.

Soczyste i mięsiste jagody (owoce winorośli z punktu widzenia biologii są jagodami) w zależności od gatunku i odmiany mogą przybierać różny kolor, wymiary i smak. Ich ogromna różnorodność doprowadziła do wyodrębnienia nowej dyscypliny naukowej-ampelografii.

Winogrona cieszą się sporym zainteresowaniem. Mogą być zjadane na surowo, jak również poddawane procesowi fermentacji etanolowej. Ponadto często goszczą w naszych czekoladach jako rodzynki.

Słodkie, dojrzałe winogrona smakują jak cukierki, a są od nich zdrowsze. Jeśli lubimy sobie od czasu do czasu przekąsić coś słodkiego, to może warto kupić kiść tych owoców? Winogrona są idealne na upalne dni. Oprócz glukozy, dostarczają również wody. Poza tym rozcieńczony sok z winogron wraz z likierem i przyprawami korzennymi może nam służyć do wyrobu sorbetu, który świetnie chłodzi.

Wino może być poddane fermentacji octowej. Ważny jest przy tym właściwy dobór szczepu. Z kolei z pestek winogron można wytłoczyć olej, który znajduje zastosowanie zarówno w sztuce kulinarnej, jak i w kosmetologii. Olej winogronowy może być używany przy OCM, a nakładany na włosy przyczynia się do ich regeneracji. Zanim użyjemy go do demakijażu, należy sprawdzić, czy jest on właściwy dla naszej cery. Olej z pestek winogron wykazuje bowiem właściwości komedogenne (zapycha). Jeśli chodzi o włosy, to powinnyśmy dobierać olej, uwzględniając ich porowatość.

PS Jecie winogrona, czy unikacie ich ze względu na dużą zawartość cukru? A może po prostu Wam nie smakują?

2 komentarze:

  1. Uwielbiam winogrona :) Jeść, stosować w OCM, nakładać na włosy. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja poza tym lubię od czasu do czasu napić się wytrawnego czerwonego wina:)

      Usuń