czwartek, 2 sierpnia 2012

Parę ciekawostek nt. nektarynki


Obecnie możemy przebierać w owocach. O tej porze roku mamy niepowtarzalną okazję, żeby kupić polskie brzoskwinie i nektarynki. Takiej okazji nie można przegapić. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam trochę o nektarynce.

Nektarynka jest klasyfikowana jako odmiana brzoskwini zwyczajnej. Owoce te można rozróżnić na podstawie skórki. Nektarynka w przeciwieństwie do brzoskwini jest gładka.

Przed laty głoszono hipotezę, iż nektarynka powstała w wyniku skrzyżowania brzoskwini i śliwy. Jednakże badania genetyczne zaprzeczyły tej teorii. Okazało się, że brak omszenia to wynik ekspresji genu recesywnego. Jeśli założymy, że mamy do czynienia z prostym dziedziczeniem cech, to geny recesywne ujawnią się tylko wówczas, gdy otrzymamy je zarówno od ojca, jak i matki. Jeśli któryś z rodziców przekaże nam gen dominujący, to zamaskuje on obecność genu recesywnego. W przypadku populacji ludzkiej niebieski kolor oczu jest warunkowany przez geny recesywne. Z kolei oczy piwne, to wynik obecności jednego lub dwóch genów dominujących. Jeśli matka przekaże dziecku gen na brązowe oczy, a ojciec gen na niebieskie, to ich potomek będzie mógł pochwalić się czekoladową tęczówką. Ten uproszczony przykład ma za zadanie zobrazować, iż cechy recesywne z punktu widzenia statystyki ujawniają się rzadziej.

Nektarynka kojarzy nam się głównie z Hiszpanią, Włochami, Grecją, Chile i RPA. Wymienione kraje to czołowi producenci tych niezwykle smacznych owoców. Jednakże mogą one być i są uprawiane na terytorium Polski.

Nektarynka zaczęła cieszyć się zainteresowaniem dopiero na początku XX wieku. Posiada ona aromatyczny i soczysty miąższ o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Jak zapewne zauważyliście, o wiele łatwiej jest wyciągnąć pestkę z nektarynki niż z brzoskwini. Dlaczego tak się dzieje? Nektarynka po prostu posiada mniej zwarty miąższ.

100 g nektarynki dostarcza nam:
  • 12 g węglowodanów, to dzięki nim konsumpcja owocu jest prawdziwą ucztą dla podniebienia.
  • 214 mg potasu, którego niedobór skutkuje zaburzeniami w przewodzeniu impulsów nerwowych, osłabieniem organizmu, zmniejszeniem kurczliwości mięśnia sercowego.
  • 1 mg sodu, który jest niezbędny do utrzymania potencjału czynnościowego błon komórkowych. Bierze udział w przewodzeniu impulsów przez neurony. Niedobór tego pierwiastka skutkuje utratą pobudliwości komórek.
  • 9 mg wapnia, jego niedobór skutkuje zwiększoną łamliwością kości, częstymi krwotokami z nosa, problemami z krzepliwością krwi, bólem mięśni i stanami depresyjnymi.
  • 28 mg fosforu. Pierwiastek ten wchodzi w skład każdej komórki. Wchodzi w skład nukleotydu, czyli podstawowej „cegiełki” budującej DNA i RNA. Obecny jest również w kościach i związkach przekazujących energię na poziomie molekularnym. Spożywane przez nas cukry i tłuszcze ulegają licznym przemianom enzymatycznym, w wyniku których powstaje ATP. To ATP jest podstawowym nośnikiem energii.
  • 13 mg magnezu. Niedobór tego pierwiastka można rozpoznać po mimowolnie mrugającej powiece. Poza tym niedostateczna podaż magnezu może skutkować nadpobudliwością, stanami lękowymi, bolesnymi skurczami mięśni i próchnicą.
  • 0,5 mg żelaza. To niewiele, zważywszy na fakt, iż żelazo niehemowe jest trudniej przyswajalne. Wprawdzie nektarynka zawiera też witaminę C, która ułatwia przyswajanie tego niezbędnego do życia pierwiastka. Jego niedobór skutkuje anemią.
  • 13,7 mg witaminy C. Niedobór kwasu askorbinowego może objawiać się szkorbutem, samoistnymi krwawieniami, uszkodzeniami ścian naczyń krwionośnych, wybroczynami, kłopotami z gojeniem, obrzękami kończyn.
  • Witaminę A( odpowiada za prawidłowe widzenie), witaminę E (zwalcza wolne rodniki, zwana również witaminą młodości), B1 (przyśpiesza gojenie się ran, uśmierza ból), B2 (chroni przed uszkodzeniem gałki ocznej i rogówki, zapobiega wypadaniu włosów), PP (odpowiada za prawidłowy metabolizm, jej niedobór może objawiać się depresją).

PS Wolicie nektarynki czy brzoskwinie? Ja jedne i drugie mogłabym jeść bez przerwy;)

karminowe.usta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz