niedziela, 19 sierpnia 2012

Na ostro: pieprz cayenne


Podanie ostrych potraw gościom jest bardzo ryzykowne. Nie każdy odczuwa przyjemność, gdy w ustach czuje „ogień”. Ja należę do grona osób lubiących mocno przyprawione potrawy. Zazwyczaj używam papryczki chilli, ale gdy nie mam jej w domu, to sięgam po pieprz cayenne.

Pieprz kajeński otrzymuje się z papryki rocznej odmiany Cayenne, zaliczanej do rodziny psiankowatych (jest kuzynką ziemniaków, pomidorów i tytoniu). Jest ona blisko spokrewniona z Jalapeno pochodzącą z Meksyku. Papryka po wysuszeniu jest poddawana mieleniu, po czym jest porcjonowana i umieszczana w opakowaniach jednostkowych.

Cayenne wykorzystuje się do przyprawiania zapiekanek, dań z makaronem, wyrobów mięsnych, sosów, a także gorącej czekolady. Powinna ona zostać uwzględniona przez osoby będące na diecie, ponieważ przyśpiesza przemianę materii. Osoby preferujące pikantne potrawy są mniej narażone na miażdżycę, ponieważ pieprz kajeński obniża poziom cholesterolu.

Niezwykle istotnym składnikiem omawianej papryki jest kapsaicyna. Związek ten zalicza się do grupy alkaloidów. Kapsaicyna wykazuje właściwości przeciwbólowe i antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki).

Pieprz kajeński wykazuje również szereg właściwości leczniczych. Jeśli gościmy w egzotycznych miejscach, to warto sięgać po potrawy zawierające tę przyprawę, ponieważ hamuje ona wzrost szkodliwej mikroflory, przez co redukuje ryzyko wystąpienia biegunki. Osoby cierpiące na reumatyzm powinny uwzględnić pieprzy cayenne w swojej diecie, ponieważ wykazuje on właściwości przeciwzapalne. Wczesną wiosną wiele osób uskarża się na ból gardła. W takim przypadku poleca się wykonanie płukanki zawierającej pieprz kajeński. Dwie łyżki tej przyprawy rozpuszczamy w szklance wody. Możemy odczuwać lekki dyskomfort, aczkolwiek ta metoda jest niezwykle skuteczna.

Papryka cayenne stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych. Dostarcza ona witaminę B6, B2, E i C oraz składniki mineralne tj. mangan, potas.

Cayenne uchodzi za afrodyzjak, ponieważ zawarta w niej kapsaicyna zwiększa przepływ krwi do wszystkich organów.

PS Lubicie ostre potrawy? Stosujecie pieprz kajeński?

karminowe.usta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz