poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Wpływ beta-karotenu na funkcjonowanie organizmu


Marchewka to bogate źródło beta-karotenu? Dlaczego dostarczanie organizmowi tego związku jest takie ważne? Tego dowiecie się, czytając poniższą notkę.

Beta-karoten stanowi prowitaminę witaminy A. Ten związek jest uważany za najbardziej aktywny izomer witaminy A. Wykazuje znaczną aktywność antyoksydacyjną. Osobom mającym problem ze wzrokiem oraz tym, które cierpią na choroby skóry, poleca się spożywanie preparatów zawierających beta-karoten.

Nie musimy obawiać się przedawkowania. Nasz organizm przetwarza tylko taką ilość beta-karotenu, jaka jest mu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Ten związek posiada również aktywność antymikrobiologiczną.

Przez lata beta-karoten uchodził za środek chroniący przed wystąpieniem raka płuc i wątroby. Aczkolwiek najnowsze badania wskazują na brak korelacji pomiędzy zażywaniem tego związku a zmniejszonym ryzykiem występowania nowotworu. Palacze i osoby nadużywającego alkoholu powinny wręcz unikać beta-karotenu, ponieważ ten w niewielkim stopniu zwiększa u nich prawdopodobieństwo pojawienia się raka.

Beta-karoten, nawet jeśli nie ulegnie konwersji do witaminy A, wykazuje aktywność antyoksydacyjną. Tym samym zapobiega przed łączeniem się wolnych rodników z substancjami znajdującymi się w komórce. Gdyby doszło do powstania organicznych nadtlenków i ponadtlenków, wówczas podziały komórkowe mogłyby ulec zaburzeniu.

Beta-karoten zapobiega kurzej ślepocie. Za sprawą tego związku nasz narząd wzroku funkcjonuje prawidłowo także po zmierzchu.

karminowe.usta

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię jeść surówkę z marchewki i jabłka:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym samym dostarczasz sobie dużą porcję antyoksydantów:) Będziesz mogła się cieszyć piękną skórą przez długie lata:)

      Usuń